Participating Programs

Scroll below to learn more about the programs that were represented at the BRIDGES Conference.

Each program lists the museum/institution staff and the community staff person involved, clicking on their name will take you to their contact page. Clicking on the name of the Program will take you to a page of information about the program

**If you would like to modify, update, or change your programs information, please contact barbarak with the changes.

Chidinima Agostinelli, The Newark Museum
Linda Nettleton, The Newark Museum
Susan Petroulas, The Newark Museum
Science and Art in the Community

Latasha Battie, Museum of Science and Industry
Brenda Alford, Jane Addam Hull House
After School Science Clubs, Science Minors, and Park Voyagers

Minda Borun, The Franklin Institute
Linda Cairnes, The Philadelphia Zoo
Carl Collins, The African Episcopal Church of St. Thomas
Reed Davaz McGowan, Norris Square Neighborhood Project
Anita Franks, The Falomi Club/Camp Fire USA
Jaqueline Genovesi, The Academy of Natural Sciences
Kim Johnson, The Falomi Club/Camp Fire USA
Barbara Kelly, The Franklin Institute
Betty Lui, Folk Arts Cultural Treasures Charter School
Terry Morgane-Macon, Imani Education Circle Charter School
Neeta Patel, Folk Arts Cultural Treasures Charter School
Carmen Ubarry Rivera, LEAP Academy University Charter School
Le-Quyen Vu, Indo-chinese American Council
Angela Wenger, New Jersey Academy for Aquatic Sciences
CASE, Community Ambassadors in Science Exploration

Mary Bures, Discovery Place, Inc.
Bronica Glover, Greater Enrichment Program
Discovery Place Science Clubs

Crystal Colon, American Museum of Natural History
Michelle Thompson, Phipps Community Development Corporation
The Science and Nature Program At Phipps

Selena Connealy, New Mexico Museum of Natural History
Armelle Casau, Explora
Carolyn Gregory, New Mexico Museum of Natural History
Michelle Thompson, Phipps Community Development Corporation
Celebra la Ciencia, New Mexico

Megan Dickerson, Boston Children's Museum
Rachel Goodman, Boston Housing Authority
GoKids in Boston Neighborhoods

Jose Franco, Lawrence Hall of Science
Elisa Ramirez, The Kids Breakfast Club
Science and Math in Spanish-language Media

LaNeysa Harris-Featherstone, Russell C. Davis Planetarium
Summer Reading Program/Partnership

Matthew Herbert, Denver Zoo
Wendy Hanophy, Colorado Division of Wildlife
Wonders in Nature - Wonders in Neighborhoods

Christine Manoux, UC Botanical Garden
Abigail Jaramillo, Urban Sprouts
Growing Learning Communities

Lea Martinez, Children's Museum of Houston
Corrie Jenkins, Halpin Early Childhood Center
Parent Stars

Cathleen McConnell, Point Defiance Zoo & Aquarium
Felita Poole, Inspiration for Greatness
Underserved Community Outreach

Lori Albert McCracken, The Franklin Institute
Christine D. Caputo, The Free Library of Philadelphia
LEAP Into Science

Nathan Meyer, Bakken Museum
Andrea Cortes-Eastlund, Minneapolis Public Schools
School Partnership Celebration Days

Dana Murphy, Chicago Zoological Society
Saira Perea-Bensett, ZAP! Community Advisory Board
Zoo Adventure Passport (ZAP!) Kids' CLUB

Victoria Raya, Pacific Science Center
Laura Cook, Yakima Valley Tri-Cities Mesa
Acceso a la Ciencia

Siinya Riley, St. Louis Science Center
Toni Muhammad, Gateway Homeless Services
St. Louis Science Center - TCSRC Community Partners

Robert L. Russell, Self Reliance Foundation
Linda Sosa, Hispanic CREO
Celebra la Ciencia, DC and Conociendo To Cuerpo

Donna Spadoni, American Museum of Natural History
Rosa Garcia, Goddard Riverside Community Center
The Science and Nature Program at Goddard

Maryann Stimmer, Educational Equity Center@AED
Connie Chin, Chinese American Planning Council
After-School Math PLUS

Tracy Truzansky, ECHO Lake Aquarium and Science Center
Judy Allard, Burlington School District
Community Science Nights

Robert Tyzzer, Explorit Science Center
Kathy Tyzzer, Birch Lane Elementary
Science in Your World, Health in Your World